Monday, 25. November 2024.
Unsko-sanski kanton 5° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

1. Augusta. 2023. Zanimljivosti
Zašto su mongolski strijelci na konjima bili jedna od najubojitijih sila u historiji

Tokom bitke kod Koyitena 1201. godine veliki Džingis-kan oboren je s konja nakon što ga je pogodila strijela. Nije jasno je li strijela pogodila njega ili njegovog konja.

Ono što je jasno je da je nakon što je bitka dobivena, Khan tražio od svojih zarobljenika da pokažu vojnika koji ga je uspio pogoditi. Ovaj vojnik, poznat kao Jebe, očekivao je smrt. Umjesto toga, imenovan je jednim od kanovih zapovjednika.

Džingis-kan je imao sve razloge za promicanje Jebea. Njegova dva talenta, jahanje i streljaštvo, bili su kamen temeljac mongolske vojske. Jašući na konju i naoružani posebnim kompozitnim lukovima, kanova konjica, koja je prema nekim procjenama činila do 40 posto njegovih ukupnih snaga, ulijevala je strah kamo god bi jahala, utirući put mongolskom osvajanju i okupaciji Kine, centralne Azije i , u konačnici, čak i istočne Evrope.

Ali što je s tim “jahačima iz pakla”, kako ih je opisao autor James Chambers, koji su ovu jedinicu učinili tako smrtonosnom učinkovitom i strahovitom?

Rođen za jahanje

Vojske su koristile konje u borbama najmanje dvije hiljade godina. Ali niti jedan drugi narod nije kombinovao strateške prednosti ovih životinja sa streličarstvom kao Mongoli. Kao što je Dan Carlin rekao u svom podcastu Hardcore History, Mongoli su bili poput Harlem Globetrottersa konjskih strijelaca, koji su navodno bili sposobni izvoditi hice i manevre na konju na nivou vještine daleko iznad one vojske s kojom su se borili. Konji su, naposljetku, bili sastavni dio kulture ovog nomadskog stepskog naroda

Arheološki dokazi sugerišu da je pripitomljavanje konja u Mongoliji počelo oko 1400. godine prije nove ere, a do danas ova životinja zauzima centralno mjesto u kulturi zemlje.

“Da biste cijenili Mongola, morate ga vidjeti na konju i doista ga rijetko vidite inače, jer on ne staje na zemlju ako može pomoći. Mongol bez svog ponija samo je pola Mongola, ali sa svojim ponijem dobar je kao dva čovjeka”, napisala je autorica Elizabeth Kendall 1911. godine.

Ako je streljaštvo prva noga mongolske konjice, konjaništvo bi bila druga. Djeca koja su živjela pod Džingis-kanom učila su jahati na gotovo isti način kao i danas, počevši od treće do pete godine i ulazeći u svoje prve utrke između šeste i 12. Konji i danas ostaju preferirani način prijevoza van glavnog grada Ulan Batora, objašnjava zašto se Mongole naširoko smatra najboljim jahačima na svijetu.

I ne zaboravimo na same konje, za koje se smatra da su se genetski malo promijenili od dana kanova. Suprotno uvriježenom mišljenju, njihova vojna prednost nije bila u njihovoj brzini, već u njihovoj izdržljivosti. U usporedbi sa svojim inostranim primjercima, mongolske pasmine zahtijevale su malo vode ili žitarica i mogle su tražiti hranu ispod snijega, sposobnost koja je uvelike pomogla mongolskoj vojsci tokom njihovih ratova s Rusijom.

Tajne mongolskog streličarstva

Kao što je navedeno u Tajnoj historiji Mongola, najstarijem sačuvanom tekstu na mongolskom jeziku, mongolski strijelci koristili su mnogo različitih vrsta strijela. Imali su dalekometne i kratkometne strijele. Zvučne strijele služile su za signalizaciju, a one s rašljastim vrhom nanosile su veću štetu. Japanski izvori kažu da su Mongoli umakali svoje vrhove strijela u otrov prije nego što su ih ispalili, ali historičari su tu tvrdnju osporili. (Koliko god to vrijedilo, kaže se da je Džingis-kanov otac umro od trovanja.)

Tajna historija Mongola sadrži mnoge priče koje potvrđuju žestinu mongolskih strijelaca, uključujući i priču o Jebeovom regrutiranju u Džingis-kanov najuži krug. Jochi Khasar, kanov brat, bio je nadaleko poznat po svojoj sposobnosti da pogađa svoje mete s više od devetsto alda, tradicionalne mongolske mjerne jedinice koja je jednaka udaljenosti između vrhova srednjih prstiju dviju ispruženih ruku.

U mongolskoj povijesti, činjenice i fikciju može biti teško razdvojiti. Jedna izvanredna tvrdnja kaže da su se mongolski strijelci mogli nagnuti niz bok svojih konja i ispaljivati strijele, stabilizirajući svoje lukove pritišćući ih uz konjski vrat, dajući im veći domet i odbrambenu poziciju. Iako nema direktnih dokaza za ovu praksu, vrijedno je napomenuti da je ista tehnika pripisana plemenu Comanche u Sjevernoj Americi, te je čak prikazana na slici umjetnika Georgea Catlina iz 1834.-1835. godine.

Za mongolske strijelce na konjima također se govorilo da koriste posebnu tehniku poznatu kao partski hitac. Popularizirali i vjerojatno izmislili Parti, nomadi iz sjeveroistočnog Irana koji su utemeljili drevno kraljevstvo Partiju, dugogodišnjeg neprijatelja Rim. Potez uključuje strijelce na konjima koji u punom galopu bježe od svojih neprijatelja, samo da bi ih iznenadili i naglo se okrenuli ispalivši strijele.

Kompozit protiv dugih lukova

Razorni potencijal talentiranih strijelaca poput Jochija bio je pojačan kvalitetom njihovih lukova. Mongoli su koristili kompozitne lukove, čiji im je zakrivljeni oblik omogućavao da ispolje veću silu na svoje hice od tipičnog, nezakrivljenog dugog luka. Dok su engleski dugi lukovi iz istog razdoblja imali domet od 250 jardi, mongolski kompozitni lukovi navodno su mogli pogoditi mete s udaljenosti od 350 jardi, što im je dalo konkurentsku prednost na gotovo svakom bojnom polju.

Budući da su kompozitni lukovi manji od dugih lukova, mogli su se koristiti na konju. Vješti mongolski jahači mogli su kontrolisati svoje konje koljenima, oslobađajući ruke za ciljanje i pucanje. Sedla i uzengije izrađeni od drva i željeza pomogli su stabilizirati strijelca, omogućujući mu da precizno gađa čak i dok galopira brzinom do 57 milja na sat. To je, u kombinaciji s njihovom mobilnošću, dalo Mongolima prednost u odnosu na njihove često nepomične protivnike.

Mongolski kompozitni lukovi imali su još jednu taktičku prednost. U svojoj knjizi, Genghis Khan and the Making of the Modern World, historičar Jack Weatherford spominje da, iako se mongolske strijele nisu mogle koristiti iz ruskih lukova, ruske su se strijele mogle ispaliti iz mongolskih lukova, vjerovatno zbog njihove manje veličine ili tanje tetive luka . U svakom slučaju, ova bi korisnost uvelike koristila Mongolima, čijem je nomadskom društvu nedostajala proizvodna snaga za obnavljanje vlastitog oružja, piše Bigthink.com.

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision