Balkanska migrantska ruta preko koje je proteklih mjeseci u Evropu ušlo više od miliona migranata se zatvara nakon što su zemlje na njoj jučer objavile jačanje mjera u odbrani svojih granica.
Slovenija je ponovno pooštrila svoje mjere protiv ilegalnih migranata od ponoći, što znači da će u zemlju moći ući samo migranti s važećim putovnicama i vizama ili oni koji će zatražiti azil. Srbija je u međuvremenu objavila da uvodi slične mjere na granici s Makedonijom i Bugarskom. Slovenska agencija STA je izvijestila da Slovenija od ponoći ponovno u potpunosti primjenjuje schengenski sporazum na granici s Hrvatskom u skladu s dogovorom o zatvaranju balkanske migrantske rute, koji je postignut u ponedjeljak na samitu EU-Turska.
Slovenski premijer Miro Cerar poručio je nakon samitu u Briselu da balkanske migrantske rute više nema i da će Slovenija ubuduće u zemlju puštati samo one koji imaju valjane dokumente za ulazak u zonu Schengena. Hrvatski ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić izjavio je sinoć za RTL Direkt da i Hrvatska počinje primjenjivati nova pravila ulaska migranata prema kojima će granicu moći preći samo oni koji posjeduju važeće putne isprave. “Mijenja se režim, došlo je do promjene. Očito je Evropa odlučila krenuti u novu fazu rješavanja migrantske krize. Došlo je do zaključka da će granice u schengenskom prostoru primijeniti schengenska pravila”, kazao je Orepić.
Prema njegovim riječima, u posljednja dva dana nije bilo dolazaka migranata u Hrvatsku, a prije toga je prosječno ulazilo 400 do 500 ljudi. “Granica Evrope će biti na makedonsko-grčkoj granici i mi ćemo poštivati odluke koje su donesene”, kazao je on. U zadnjih 14 mjeseci u Evropu je ušlo 1,13 milijona migranata bježeći pred sukobima i siromaštvom na Bliskom istoku i sjevernoj Africi, većinom ulazeći u Grčku iz Turske, izazivajući najgoru migrantsku krizu na kontinentu od Drugog svjetskog rata. Turska trenutno udomljuje 2,7 miliona sirijskih izbjeglica.
Austrija je prošli mjesec ograničila broj azilanata koje će primiti izazivajući domino efekt graničnih blokada na balkanskoj ruti zbog kojih su na granici između Grčke i Makedonije zapele desetine hiljada migranata. Čelnici Evropske unije dogovorili su u ponedjeljak u Briselu s Turskom zaustavljanje neregularnog tok migranata duž zapadnobalkanske rute.
Makedonija je “potpuno” zatvorila granicu za ilegalne migrante nakon što su Slovenija, Hrvatska i Srbija najavile nove i strožije restrikcije, odnosno pravila za ulazak migranata, u srijedu je objavila makedonska policija. Hiljade izbjeglica i migranata zaglavljni su na grčkoj strani granice sa Makedonijom. Makedonija je do sada dozvoljavala manjim grupama Sirijaca i Iračana da prelaze granicu, ali je to sada u potpunosti obustavila nakon što su susjedne države na balkanskoj ruti pooštrile svoju politiku prihvata izbjeglica.
“U potpunosti smo zatvorili granicu”, izjavio je za Reuters neimenovani policijski zvaničnik.
Prema makedonskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, ni jedan migrant nije ušao iz Grčke od utorka. Oko 1000 migranata ostaje zaglavljeno u izbjegličkom kampu u Makedoniji prema Srbiji, dok se na takozvanoj “ničijoj zemlji” između Srbije i Makedonije nalazi oko 400 zaglavljnih ljudi.
Oni odbijaju da se vrate u Makedoniju, a nije im dozvoljeno da uđu u Srbiju.
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija neće biti biti “parking”, ili “sabirni centar” za izbjeglice, i da će se “prema minimalnom broju izbjeglica” koje su ostale u Srbiji poslije zatvaranja balkanske rute ponašati humano i u skladu sa zakonom.
Vučić je, komentarišići zatvaranje balkanske rute, rekao da se Srbija ponaša u skladu sa onim što na terenu rade Njemačka, Austrija, Slovenija i Hrvatska i da će se tako ponašati i ubuduće.
Evropska postaje grčka izbeglička kriza
“Mi ćemo se prema minimalnom broju izbjeglica na našoj teritoriji ponašati u skladu sa međunarodnom javnim i humanitarnim pravom, naravno pokazujući svoje ljudsko i humano lice”, rekao je Vučić.
On je istakao da će država nastaviti da se ponaša odgovorno i šititi ljudska prava izbjeglih, ali i sopstvene nacionalne interese.
“Srbija neće biti parking ili sabirni centar za izbjeglice”, rekao je Vučić.
Vučić smatra da EU ni poslije Samita EU-Turska nije pružila sveobuhvatno rješenje.