Srbija ne može biti veoma zadovoljna Samitom o izbjegličkoj krizi koji je juče održan u Beču, jer nije čula konkretna rješenja, ocijenio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
On je, u izjavi novinarima, kazao da se premijer Aleksandar Vučić obratio učesnicima skupa na kojem je razgovarano vrlo otvoreno o poteškoćama koje imaju sve zemlje u migrantskoj krizi. “Ne mogu reći da Srbija može biti veoma zadovoljna Samitom, jer nismo čuli konkretna rješenja“, rekao je Stefanović koji je bio član srpske delegacije na skupu koji je inicirao austrijski kancelar Kristijan Kern. “Istakli smo da je Srbija dobila najmanje novca od svih država koje se nalaze u ovom dijelu Evrope.
Nismo kukali, niti je premijer molio, ali smo ukazali koliko je to malo i koliko Srbija čini i ulaže da migrantska kriza bude što manja“, objasnio je on. Stefanović kaže da je traženo da se novac, koji se dodjeljuje, ne daje samo nevladinom sektoru, zato što on ne učestvuje u upravljanju migrantskom krizom. “Ne tražimo novac za neke kojima je to postao biznis. Za nas migrantska kriza nije postala biznis, tražimo novac za vojsku i policiju, državne organe koji učestvuju u upravljanju migrantskim centrima, zaštiti granice i slično“, naglasio je ministar. Prema njegovim riječima, sve zemlje su se složile da je potrebna čvršća kontrola spoljne granice EU, zaštita od ilegalnih prelazaka, ali i razmišljaju kako da se investira u zemlje porijekla migranata.
Zemlje na balkanskoj migrantskoj ruti od Grčke do Njemačke slažu se da treba ojačati kontrole na vanjskoj granici EU-a, rekao je danas austrijski kancelar Christian Kern na kraju summita u Beču. Kern je na sastanku na vrhu okupio kolege iz Njemačke, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Mađarske, Bugarske, Rumunjske i Grčke. Sudjelovali su i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i povjerenik Europske komisije za izbjeglice Dimitris Avramopuolus
– Razgovarali smo o mogućem širenju misije Frontexa u regiji nakon što je 50.000 ljudi od sredine veljače uspjelo doći do Njemačke iako je balkanska ruta otad zatvorena – rekao je Kern.
– Sve zemlje EU-a Tursku doživljavaju kao sigurnu zemlju i tamo vraćaju izbjeglice. To jedino nije slučaj s Grčkom i na tomu moramo poraditi i pomoći Grčkoj – rekao je Kern. Grčka je, kako je u intervjuu njemačkom dnevniku Die Welt rekao šef Frontexa Fabrce Leggeri, zatražila od ove organizcaije pomoć pri zaštiti i kopnenih granica prema Albaniji i Makedoniji. Kern je ocijenio da sporazum EU-a i Turske “funkcionira dobro“, ali da o njemu ne bi trebali ovisiti te je predložio da se slična rješenja nađu i s afričkim zemljama iz kojih dolaze migranti, poput Nigera, Egipta , Malija i Senegala.