PARIZ – Suočene sa zabrinjavajućim porastom broja dobrovoljaca koji se pridružuju islamističkim ekstremistima na Bliskom istoku, balkanske države nastoje da obuzdaju tu tendenciju koju pothranjuje opšta ekonomska učmalost, navodi se u analizi francuskog lista “Ekspres” (L”Express). U zemljama bivše Jugoslavije, čije je ekonomije oslabio niz krvavih sukoba tokom 1990-ih, kao i Albaniji – jednoj od najsiromašnijih zemalja u Evropi, živi više od pet miliona muslimana, od kojih se na stotine pridružilo Islamskoj državi (IS), podsjeća se u danas objavljenom tekstu. Po broju boraca koji su se priključili redovima IS u Siriji i Iraku, balkanske države su odmah iza Jordana, Saudijske Arabije i Tunisa, prema izvještaju koji je nedavno objavila američka Centralna obaveštajna agencija (CIA).
“Ekspres” napominje da su balkanske države izrazile čvrstu spremnost da reaguju pred rastućom pretnjom koju predstavlja islamizam te su počele sa hapšenjem i izmenama krivičnih zakona.
Kosovo, kao i Makedonija i Srbija, trenutno razmatraju dopune svojih krivičnih zakona koje bi predviđale stroge kazne zatvora za državljane tih zemalja koji se bore u inostranstvu.
U Srbiji se takav zakon ne bi odnosio samo na potencijalne džihadiste, već i na dobrovoljce među srpskim pravoslavnim hrišćanima među kojima se već nekoliko desetina bori u Ukrajini, uglavnom na strani proruskih snaga, navodi francuski list.
Na Kosovu je duboka kriza političkog sistema praćena endemskom korupcijom koja potresa zemlju i ne pruža gotovo nikakvu nadu mladima, ističe Blerim Ljatifi, stručnjak za verska pitanja na Prištinskom univerzitetu, kako prenosi “Ekspres”.
Prema njegovim rečima, veoma važan faktor je odsustvo ekonomskih mogućnosti za mlade na Kosovu, što “širom otvara vrata misijama indoktriniranja koje sprovode misteriozne grupe”.
Po okončanju sukoba, izvjestan broj bosanskih muslimana, koji pripadaju uglavnom umjerenoj zajednici, prihvatio je doktrinu i način života za koje ih je inspirisao saudijski integrizam, takozvani vehabijski pokret, koji nije postojao u Bosni prije rata, navodi list, uz ocjenu da je situacija slična i u Srbiji i Makedoniji. U tom kontekstu, “Ekspres” navodi mišljenje srpskog orijentaliste Darka Tanskovića: “Ideološki jaz koji je otvoren raspadom bivše Jugoslavije popunili su radikalni i nacionalistički vjerski programi”.
Međunarodna koalicija predvođena Sjedinjenim Američkim Državama izvela je tokom noći nove zračne napade protiv pripadnika ekstremističke Islamske države (IS) na sjeveru i istoku Sirije, saopćila je Sirijska Opservatorija za ljudska prava (SOHR).
SOHR je naveo da su napadi izvedeni u četiri provincije Alepo, Raku, Hasakeh i Deir el-Zour, prenio je AP. Na meti zračnih napada koalicionih snaga bilo je i najveće naftno postrojenje u Siriji Konoko u provinciji Deir el-Zour.
Opservatorija je saopćila da je u napadima bilo žrtava, ali nije precizirala broj poginulih. Prema riječima Mehmeta Ozera, jednog od žitelja Turske, prema granici sa Sirijom, napadnut je grad Tel Abjad koji je pod kontorlom pripadnika IS.
Ozer je rekao da je gađana napuštena vojna baza i jedna prazna škola, koju su pripadnici IS ranije koristili kao lokalno sjedište.
U Raki je gađano predgrađe i pogođen je jerdan kontrolni punkt koji je pod kontrolom pripadnika IS, prenio je AFP.