Do petog ili desetog septembra obavijestit ćemo nadležne institucije Evropske unije da su zadovoljeni svi uslovi za otvaranje novog poglavlja između Bosne i Hercegovine i Evropske unije, poručio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić. Dok do toga ne dođe, naša zemlja mora usaglasiti mehanizam koordinacije. A mora potpisati i pismo namjere da bismo dobili sredstva od Međunarodnog monetarnog fonda. S tim u vezi, MMF je zatražio i reviziju portfolija 9 banaka u BiH da bi bilo utvrđeno stvarno stanje u njihovim bilansima. Usaglašavanje mehanizma će biti riješeno vrlo brzo, poručuje Zvizdić jer bi to značilo početak pripreme upitnika koji bi naša zemlja, vjerovatno, mogla dobiti krajem oktobra ili početkom novembra.
To bi značilo i zaključivanje kreditnog aranžama s MMF-om na temelju kojeg su već pokrenute određene aktivnosti s ciljem postizanja budžetske stabilnosti. Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekolsav Bevanda poručuje da je u toku međunarodna interna revizija devet banaka u BiH te da je riječ o preventivnoj kontroli. Revizija se provodi u 4 banke u RS-u i 5 u Federaciji. Ovim se, kažu iz entiteskih agencija za bankarstvo, želi dati uvid u stvarno stanje poslovanja banaka u BiH te postojanju eventualnih rizika od plasmana kredita. Kako je kazao direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš, iako još nije sve pregledano, nema nikakvih značajnijh odstupanja. Iz Agencije za bankarstvo RS-a je saopćeno da će nakon analize dostavljenih izvještaja preduzimati mjere prema bankama u cilju otklanjanja eventualnih nedostataka Ekonomski stručnjaci kažu da problemi sa dvije banke u RS-u neće utjecati na finansijsku stabilnost države i stabilnost platnog sistema.
«Ukoliko se dogodi da u RS-u dođe do bankrota i nelikvidnosti – u Federaciji ne jer je tu riječ o ‘velikim igračima’ – to će biti opterećenje jer depoziti do 50.000 su osigurani. Doći će do odliva sredstava, ali pošto se radi o manjim bankama, ne vidim da će to polučiti neki značajan problem», smatra Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Ostalo je malo više od mjesec dana za potpisvanje pisma namjere za kredit od MMF-a. Bevanda naglašava da je šteta što je propušten dogovoreni rok za potpisivanje Pisma namjere za sporazum sa MMF-om. Vjekoslav Bevanda, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH «Upalo se u neke politike razračunavanja i uvjetovanja i to sve zajedno nije dobro», kaže on. Da li će ishod biti pozitivam, zavist će od sastanka čelnika državne i entitetskih vlasti na kojem će se razgovarati o mehanizmu koordinacije i krediti MMF-a, a koji bi trebao biti održan naredne sedmice.
federalna.ba