Friday, 19. April 2024.
Unsko-sanski kanton 4° C Clear Sky

21. Februara. 2020. Sport
BiH velikim trijumfom otvorila kvalifikacije za Eurobasket

Košarkaška reprezentacija BiH kvalifikacije za Eurobasket 2021 otvorila je velikim trijumfom u Rigi. Veličanstvena pobjeda nad Latvijom ostvarena je u dramatičnom finišu – 61:62!

Selektor Vedran Bosnić opredijelio se za startnu petorku Adamović – Atić – Lazić – Halilović – Sulejmanović koja meč otvara sa vodstvom od 0:2 poenima kapitena Miralema Halilovića.

Potom je uslijedila rezultatska klackalica dok vezanim poenima Škelea latvijska ekipa nije povela 15:10 u šestoj minuti i zatim još u nekoliko navrata ostvarila prednost od pet poena (17:12, 19:14, 21:16). Prva četvrtina zaključena je skorom 21:17 u korist izabranika Robertsa Štelmahersa.

Drugu dionicu Zmajevi započinju furiozno. Naši reprezentativci prave preokret i zaključno sa trojkomFilipa Adamovića kreiraju seriju od 10-0 te dolaze do najveće prednosti od 21:27 u 15. minuti utakmice. U tim trenucima bh. tim je igrao sjajno u odbrani, što ilustruje podatak da su Latviju ostavili bez poena više od pet minuta.

No, uslijedio je neshatljiv pad i serija grešaka, ponajprije upravo u defanzivnom segmentu, što su Latvijci objeručke prihvatili i nizom od 9-0 prešli u prednost od 30:27. Trojkom Lazića BiH je izjednačila na 30:30 u 18. minuti, ali zatim uspješnom realizacijom slobodnih bacanja domaćin prvo poluvrijeme okončava sa vodstvom od 36:30.

Zapravo se u bacanjima i krio se adut latvijskog sastava do tog trenutka. Dok su Latvijci bili precizni s penala (9-9), Bosnićevi puleni se nisu istakli u toj kategoriji do odlaska na veliki odmor (1-7).

Tamo gdje su domaći košarkaši stali krajem prvog, nastavili su početkom drugog poluvremana. „Otključali“ su i vanjski šut, a trojkom Atea zaokružili seriju 8-2 za vodstvo do 44:32 u 24. minuti. No, naši se momci ponovo vraćaju u igru s nekoliko dobrih proigravanja u reket za Halilovića, da bi pogotkom Pašalića sa zvukom sirene treća četvrtina bila završena rezultatom 53:46 za Latviju.

U zadnju dionicu odlično ulazi Edin Atić, vezanim poenima košarkaša Mege smanjujemo na 53:51, a zatim polaganjem Emira Sulejmanovića Zmajevi dolaze do izjednačenja u 33. minuti (53:53). Taj rezultat je zatim nekoliko minuta stajao na semaforu u krcatoj Areni Riga, da bi konačno BiH povela sa 53:55 četiri minute prije kraja, nakon odlične kontre i novog koša Atića.

Vrabac potom ubacuje polaganje i slobodno bacanje, a onda i Halilović poentira za 53:60! U ovih sedam minuta posljednje četvrtine ponovo smo potpuno zatvorili Latviju, koja je cijelo vrijeme bez poena u tim momentima.

No, Štelmahersovi igrači ipak pronalaze šut i smanjuju na dva razlike (58:60) minut i po prije završetka meča. Trojkom Sirsninša dolaze i do vodstva u zadnjoj minuti – 61:60. Naši su stali, napravili i nekoliko grešaka u ofanzivnom dijelu.

Sami finiš servira istinsku dramu. Vrabac polaže za 61:62! Zadnji napad ima Latvija, koji domaći ne koriste! Atić hvata loptu ispod koša na sekundu prije kraja, dosuđen je faul.

Atić nije iskoristio nijedno bacanje, ali svakako je bilo prekasno za bilo šta. Pobjedaaa! Kakav početak kvalifikacija!

Najefikasniji u našem timu bio je upravo raspoloženi Atić sa 15 poena, Halilović je dodao 13, a Lazić 10. Vrijedi istaći i odličnu defanzivnu rolu Sulejmanovića (7 poena, 5 skokova, 2 ukradene lopte i blokada).

Kod Latvije su se istakli Laksa i Meiers sa po 13 poena.

Naredni meč Zmajevi igraju protiv Grčke u Tuzli za tri dana. Svi u Mejdan, ovi giganti su to zaslužili!

Latvija – BiH 61:62 (21:17, 15:13, 17:16, 8:16)

LATVIJA: Ate 8, Butjankovs 2, Gulbis, Kurucs 6, Meiers 13, Mejeris 4, Blums 2, Čavars 2. Laksa 13, Sirsninš 6, Škele 5, Žagars.

BiH: Adamović 3, Alibegović, Pašalić 6, Atić 15, Stipanović 1, Halilović 13, Milošević, Kamenjaš, Čampara, Lazić 10, Sulejmanović 7, Vrabac 7.