Opisana kao banana na steroidima, biljka enset (Ensete ventricosum), poznatija kao etiopijska, abesinska ili pak lažna banana, mogla bi biti značajna u doba kada se borimo sa globalnim zatopljenjem.
Radi se o biljci koja naraste do 10 metara u visinu, a u Etiopiji je koriste kako za ljudsku, tako i za stočnu hranu, ali i kao građevisnki materijal, materijal za izradu ambalaže te lijekova, navodi Reuters.
Trpi i sušu i smrzavanje
“Ljudi kažu da je ovo novo čudo“, kaže James Borrel, znanstvenik iz londonskog Kraljevskog botaničkog vrta koji istražuje potencijal ove biljke.
Ono što je najvažnije u vrijeme klimatskih promjena te sve sušnijih godina, istraživanja pokazuju kako je ova biljka otporna na sušu.
Borrell kaže kako enset raste u širokom rasponu vremenskih uslova – od vrućine, preko magle do smrzavanja, a može se ubirati u bilo kojem trenutku.
Iako enset raste od Etiopije do Južne Afrike, kultiviran je samo u Etiopskom gorju što je zbunjivalo znanstvenike.
Od škrobi se izrađuje kocho
Ovu biljku nazivaju i “drvo protiv gladi”, a bila je na popisu neobičnih sastojaka kojega su istaknuli vodeći lodonski kuhari na nedavno održanom događaju koji promiče raznolikost hrane.
Ova je biljna vrsta u bliskom srodstvu sa bananom, sam plod je pun sjemenki i nije jestiv. No, škrobno tkivo iz samog debla kao i podzemne lukovice mogu težiti do 100 kilograma te se koristiti kao hrana. Ovi dijelovi biljke prije upotrebe moraju fermentirati, a nakon toga se koriste u izradi jela kojega Etiopljani nazivaju “kocho“.
Yeshak Fantu, voditelj etiopijskog restorana u Londonu kaže kako je kocho za Etiopljane ono što su “riba i krompirići” (fish and chips) za Britance.