Tuesday, 23. April 2024.
Unsko-sanski kanton 6° C Overcast Clouds

16. Septembra. 2019. Sport
Košarkaši Španije drugi put postali svjetski prvaci

Košarkaši Španije osvojili su titulu svjetskih prvaka pobjedom u finalu protiv Argentine rezultatom 95:75.

Španci su sjajno ušli u meč i već nakon nekoliko minuta imali dvocifrenu prednost (12:2), a na kraju prve četvrtine bilo je plus devet (23:14).

Na poluvrijeme su izabranici Sergija Scariola otišli sa plus 12 (43:31) i već tada je bilo jasno da će stići do druge titule prvaka svijeta.

U posljednjih deset minuta susreta Španci su ušli sa plus 19 (66:47) i u posljednjoj dionici igre su rutinski sačuvali prednost i osvojili drugu titulu prvaka svijeta nakon 2006. godine.

Šestorica igrača Španije su ubacila dvocifren broj poena, a prednjačio je Ricky Rubio sa 20. Na drugoj strani Gabriel Deck je ubacio 24 poena.

Španija je sasvim zasluženo stigla do titule s obzirom da je zabilježila sve pobjede na turniru. U prvoj grupnoj fazi pali su Tunis (101:62), Portoriko (73:63) i Iran (73:65), u drugoj Italija (67:60) i Srbija (81:69), u četvrtfinalu Poljska (90:78), te u polufinalu Australija nakon dva produžetka (95:88).