Tuesday, 19. March 2024.
Unsko-sanski kanton 7° C Overcast Clouds

13. Oktobra. 2019. Izdvojeno, Sport
Zmajevi pobijedili Fince i vratili se u igru za plasman na EP

Fudbalska reprezentacija BiH savladala je na Bilinom polju selekciju Finske rezultatom 4:1, u okviru 7. gola grupe J kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine. Zmajevi su ovom pobjedom zadržali određene šanse da se tri kola prije kraja domognu drugog mjesta i plasmana na Euro.

Od starta se dalo naslutiti da će ovo biti naša noć, jer su Zmajevi krenuli silovito i potpuno su dominirali terenom. Finci jedva da su prelazili polovinu terena, a rastrčani Zmajevi su nametnuli žestok ritam.

Naš tim je prvu veliku šansu imao u 13. minuti. Miralem Pjanić je izveo korner sa desne strane, a Ermin Bičakčić je glavom sa pet metara šutirao preko gola. Već u narednom napadu Zmajeva tresla se mreža Finaca. Amer Gojak je pogodio nakon ubačaja Zorana Kvržića, ali sudije su poništile pogodak i čini se da su pogriješile. Veznjak Dinama bio je u liniji sa gostujućom odbranom.

Selektor Robert Prosinečki se već na startu meča suočio sa ozbiljnim problemom, kada je povrijeđenog Edina Višću u 18. minuti zamijenio povratnik u reprezentaciju Izet Hajrović, ali upravo taj detalj pokazao se veoma važnim.

U 21. minuti Elvis Sarić je sjajno ubacio sa lijeve strane, Zoran Kvržić je iz prve šutirao iskosa, ali lopta je prohujala pored gola. Opasno je bilo i pet minuta kasnije, ali koštala nas je sebičnost Armina Hodžića. Amer Gojak je bio sam na drugoj stativi i propala je ogromna šansa.

Konačno, sjajnu igru smo krunisali u 30. minuti. Nakon prekasne akcije agilni Zoran Kvržić je majstorski prograo Izeta Hajrovića, a fudbaler Dinama je udaracem iskosa da desetak minuta lijepo pogodio mrežu Finaca za 1:0.

Pritisak Zmajeva se nastavio i nakon toga, a u 37. minuti već je bilo 2:0. Nakon udarca Seada Kolašinca lopta je po ruci zakačila jednog finskog igrača, a sudija Ivan Kružliak je pokazao na bijelu tačku, možda i prestrogo. Odgovornost je preuzeo Miralem Pjanić i sigurno je povisio prednost naše reprezentacije.

Prvi pokušaj Finaca vidjeli smo tek u 44. minuti. Sparv je šutirao, ali Ibrahim Šehić je bio siguran. U sudijskoj nadoknadi prvog dijela Hajrović je imao još jedan dobar pokušaj sa distance, ali Hradecky je izbacio loptu u korner i nakon na odmor se otišlo sa velikih 2:0.

Naš tim je dobro krenuo i u nastavku. Kontrolisali smo igru, a u 54. minuti mogli smo i do trećeg gola. Miralem Pjanić, koji je u ovoj utakmici prvi put nosio kapitensku traku Zmajeva, sjajno je izveo slobodan udarac iskosa sa 20-ak metara, ali Hradecky je bravuroznom intervencijom uz pomoć prečke odbranio njegov pokušaj.

Tri minute kasnije naša selekcija je izvela dobar napad po desnoj strani, lopta je došla do Gojaka, ali udarac našeg veznjaka otišao je pored gola.

Pitanje pobjednika riješeno je u 58. minuti. Nakon dugog napada bh. reprezentacije i nekoliko pokušaja, Gojko Cimirot je ostavio povratnu loptu za Miralema Pjanića, koji je fenomenalnim volejom sa desetak metara po treći put matirao Hradeckog za 3:0.

Finci su potom bili nešto aktivniji, ali i potpuno bezidejni. Zmajevi su pametno i strpljivo čekali svoju šansu, a dočekali su je u 73. minuti. Prvo je Gojak bio u velikoj šansi, ali je Hradecky sjajno odbranio. Ipak, u nastavku akcije lopta je stigla do Armina Hodžića koji je iz blizine zakucao u mrežu za 4:0.

U 79. minuti Finska je ipak stigla do počasnog gola. Pohjanpalo se najbolje snašao nakon gužve u našem kaznenom prostoru i smanjio je na 4:1. Do kraja se rezultat nije mijenjao, iako je Gojak u sudijskoj nadoknadi promašio zicer, u situaciji kada je mogao i asistirati usamljenom Hajroviću.

Tako smo stigli do važne pobjede kojom smo bolji i u međusobnom duelu od Finaca (0:2 poraz u Tampereu), što bi moglo biti važno u slučaju istog broja bodova na kraju kvalifikacija.

Zmajevi će već u utorak gostovati u Atini protiv Grčke, a za plasman na Euro do kraja kvalifikacija su nam potrebne sve pobjede i da nam se poklope određeni rezultati.

Bosna i Hercegovina – Finska 4:1 (Hajrović 29’, Pjanić 37’ pen., 58’, Hodžić 73‘ / Pohjanpalo 79’)

Stadion: Bilino polje. Gledalaca: 10.000. Sudija: Ivan Kružliak (Slovačka). Žuti kartoni: Hodžić, Jajalo (BiH); Uronen, Raitala, Pukki (Finska).

Bosna i Hercegovina: Šehić, Bičakčić, Kovačević, Kvržić, Kolašinac, Cimirot, Sarić (od 71. Jajalo), Pjanić (od 75. Krunić), Gojak, Višća (od 18. Hajrović), Hodžić.

Finska: Hradecky, Arajuuri (od 31. Vaisanen), Toivio, Uronen, Raitala, Sparv (od 71. Kauko), Tuominen, Kamara, Lod, Soiri (od 46. Pohjanpalo ), Pukki.